Europe Flag about us

Kush jemi ne

E vendosur në qendër të Prishtinës dhe Mitrovicës së Veriut, qendra informuese dhe kulturore e BE-së, është një vend ku qytetarët mund të vijnë, të diskutojnë dhe të kërkojnë informata rreth Bashkimit Evropian. EUICC ofron informata rreth Bashkimit Evropian, institucioneve dhe politikave të saj, rreth granteve dhe projekteve të ndryshme të BE-së në Kosovë, dhe rreth rrugëtimit të Kosovës drejt Integrimit në BE.

Përmes komunikimit me qytetarët e Kosovës në çështjet e ndërlidhura me BE-në, lehtësisht mund të themi se EUICC shërben si ‘dritare’ për prezencën e BE-së në Kosovë, dhe është qendër e aktiviteteve të ndërlidhura me BE-në.

Të dy qendrat ofrojnë

Një kënd pritjeje, ku mund të pyesni për informacione të ndryshme lidhur me BE-në dhe Qendrën:

Publikime falas rreth BE-së;

Kënd revistash ku qytetarët mund të kënaqen duke lexuar revista të ndryshme javore Evropiane;

Një mini-bibliotekë ku mund të gjeni libra, artikuj dhe publikime lidhur me çështjet e BE-së;

Kënd interneti me tre kompjuterë;

Dhomë konference e cila mund të presë/akomodojë deri në 50 persona;

Një dhomë të vogël takimesh e cila mund të akomodojë deri në 10 persona (EUICC Prishtinë);

Hapësira e eventeve e cila mund të akomodojë deri në 100 persona në këmbë;

Transmetim direkt i Evropës përmes satelitit (EBS) dhe Euronews-it;

Ligjërata, debate publike dhe prezantime mbi tema lidhur me BE-në. Këto aktivitete synojnë të rrisin vetëdijen publike dhe njohuritë, veçanërisht duke targetuar të rinjtë, në mënyrë që ata të marrin vendime të informuara mbi koston dhe përfitimet e procesit të integrimit në BE;

Aktivitete kulturore të tilla si: ekspozita arti, shfaqje filmash dhe aktivitete të tjera kulturore të lidhura me BE-në.

Ekipi Ynë

Achieve-best-in-class-KPIs

Arianit Dedi

Udhëheqes Ekipi adedi@europehouse-kosovo.com
Achieve-best-in-class-KPIs

Erëza Vela

Zv. Udhëheqëse Ekipi evela@europehouse-kosovo.com
Achieve-best-in-class-KPIs

Luan Ibraj

Media Analist libraj@europehouse-kosovo.com
Achieve-best-in-class-KPIs

Samir Karahoda

Ekspert Audio-Visual skarahoda@europehouse-kosovo.com
Achieve-best-in-class-KPIs

Ylli Tafarshiku

Menaxher i Përmbajtjes Online ytafarshiku@europehouse-kosovo.com
Achieve-best-in-class-KPIs

Vedat Shehu

Menaxher i Ngjarjeve & Kampanjave vshehu@europehouse-kosovo.com
Achieve-best-in-class-KPIs

Genta Shabani

Dizajnere Grafike gshabani@europehouse-kosovo.com
Achieve-best-in-class-KPIs

Jovana Timotijević

Zyrtare Ndihmëse / Administratore e Qendrës jstojanovic@europehouse-kosovo.com
Achieve-best-in-class-KPIs

Nëntor Shaqiri

Zyrtar Ndihmës / Administrator i Qendrës nshaqiri@europehouse-kosovo.com